Léto s čistou vodou v bazénu

Má-li být voda ve vašem bazénu čistá bez nežádoucího zabarvení nebo pachů, je třeba o ni pravidelně pečovat pomocí různých přípravků tzv. bazénové chemie. Řada z nich má preventivní funkci, existují však samozřejmě i prostředky, které pomohou odstranit již vzniklý problém.

Používejte jen přípravky, které jsou hygienicky a zdravotně testovány a jsou tedy nejen účinné, ale i zcela nezávadné. Vyhýbejte se neznámým a neověřeným výrobkům, které se na trhu stále objevují, a především nikdy nevěřte „zaručeným“, podomácku vyrobeným náhražkám, které mohou mít za následek kožní alergie, podráždění sliznice, nebo dokonce zdravotní potíže trvalejšího rázu.

Pravidelná péče po celou sezónu

Jednou týdně měříme hodnoty pH pomocí kapkového testeru (správná hodnota je 7,2 – 7,6 pH). Odchylky upravujeme pomocí přípravků, které již v názvu obsahují označení pH plus nebo pH minus.

Pro pravidelnou péči o bazénovou vodu slouží chlorové tablety, které se postupně rozpouštějí. Obsah chloru ve vodě by měl být 0,3 až jeden miligram na litr.
Pravidelně do vody přidáváme šokový přípravek Šokchlor, který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií. Samozřejmě je třeba vodu několikrát denně filtrovat.

V době, kdy bazén nepoužíváme, je nutné zakrýt vodní plochu proti prochladnutí a nečistotám ze vzduchu a okolí. Kombinace neprůhledné letní a zimní plachty v jednom dokáže nejen udržet nastřádané teplo, ale zároveň zabrání i rozmnožování řas.

Co dělat když:

Když je voda kalná?
Tento problém nastává zvláště po zimě, ale může se objevit i během léta
Vždy, když je voda kalná, ale i preventivně během sezóny, přidáváme rozjasňující přípravek a filtrovat, dokud není voda zase jasná.

Když se voda zazelená?
Zanedbáte-li pravidelnou a preventivní péči, voda ve vašem bazénu začne mírně zelenat.
V tom případě je nutné udělat šokovou chloraci (Šokchlor) a přidat rovněž přípravek proti řasám.
Je-li ale voda zelená hodně, použijte takzvaný flokulant, tedy přípravek, který vysráží řasy a nečistoty z nich spadnou na dno bazénu. Ty je potom třeba odstranit ze dna vysavačem.
Dále vodu filtrujte, dokud není zase průzračná.

Když žádná chemie nepomáhá?
Chemické přípravky mohou selhat zvláště po zimě a u bazénů s nekvalitní filtrací.
V takových případech nezbývá nic jiného než vodu vypustit, bazén vyčistit a napustit ho znovu.

^