Malá exkurze do světa bazénů

Bazény jsou stále oblíbenější součástí našich zahrad i interiérů. U většiny novostaveb dnes zahlédnete třpytivě modré vodní plochy, logický důsledek stále se zvyšující životní úrovně, ale i potřeby zdravého životního stylu. Vždyť plavání patří k lékaři nejdoporučovanějším sportům i k vyhledávané relaxaci. Jak na to, chcete-li si i vy zaplavat, kdykoli máte čas a náladu, bez zbytečného cestování a v intimním prostředí svého domova? Můžeme vám poskytnout několik stručných rad a informací.

Nejlepší je pochopitelně obrátit se na odborníky – na firmu, která se zabývá výrobou, montáží i pozáručním servisem. Poradí vám a celou stavbu bazénu zrealizují. Určitě se vám nemůže stát, že byste si nevybrali. V nabídce je široký sortiment renomovaných zahraničních značek v rozmanitém provedení mnoha typů, tvarů, velikostí a materiálů, kvalitní výrobky a služby nabízejí i čeští výrobci. Při volbě hraje jistě důležitou roli cena. Pořízení je finančně náročné, za kvalitní bazén dodaný na klíč zaplatíte v průměru kolem 300 000 korun. Počítat musíte i s tím, že levný není ani jeho následný provoz a údržba.

Když už jste se jednou pro bazén rozhodli, je dobré do něj investovat trochu víc a mít na paměti, že nejde o krátkodobou záležitost a vy jej jistě nebudete za rok chtít měnit za luxusnější model. Pokud jste se ovšem nerozhodli pro nadzemní fóliový bazén, které jsou jednodušší a podstatně levnější, mají ovšem také kratší životnost. Pokud vám ale záleží na dokonalém vzhledu vaší zahrady, pak si vyberte raději bazén zapuštěný nebo polozapuštěný.

Vybrat si můžete z různých materiálů. Nejnákladnější, ale také nejtrvanlivější jsou bazény z betonu. Objevují se i nerezové, ale četné výhody mají bazény laminátové. Oproti plastům nebo fóliím má sklolaminát mnohonásobně vyšší životnost, neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý. Nejrozšířenější a nejlevnější jsou bazény plastové, u nichž je ale třeba počítat s nižší životností a menší mechanickou odolností. Potřebujete se také rozhodnout, jakou zvolit velikost. Pro tří až čtyřčlennou rodinu je to nejméně 3 x 5 metrů.

Máte vybráno? Pak ještě popřemýšlejte o potřebném vybavení jako je filtrace a zařízení na ohřev vody, zvolte povrch kolem bazénu, vyberte si z mnoha druhů schůdků, oplocení, zábradlí a skluzavek a pokud jste ještě nevyčerpali rozpočet, rozhodně si nechte zřídit protiproud. Za zvážení stojí i zastřešení venkovního bazénu. Máte-li menší děti, má to svůj význam z bezpečnostního hlediska. Zároveň ale zastřešení ušetří za ohřev vody, prodlouží letní sezónu a bazén je díky němu méně náročný na údržbu.

Velmi důležitá je dezinfekce vody. Pokud raději tuto starost přenecháte někomu jinému, většina firem zabývající se stavbou bazénů se vám ráda postará i o následnou údržbu. Jinak vás čeká občasné mechanické čištění bazénu, musíte hlídat Ph a tvrdost vody a samozřejmě přidávat chemické přípravky. Dnes je kvůli stále rozšířenějším alergiím všeho druhu velmi žádaná bezchlorová úprava vody. Patří sem např. ozonizace či úprava vody na mořskou. Je to opět trochu nákladnější, kvalitní „solnička“ vás může stát 40 až 50 tisíc korun, ale investice do zdraví se určitě vyplatí.

Teď ještě, kdy si vlastně stavbu bazénu objednat, chcete-li si v létě užít vody? Nejvhodnější období je začátek března. Pokud o tomto kroku teprve uvažujete a věříte v teplý srpen, pak máte nejvyšší čas své přání zrealizovat.

^