Jak vybírat bazén

Pokud jste se rozhodli pořídit si bazén, je dobré mít na paměti, že nejde o krátkodobou záležitost a při jeho výběru byste měli rozvážit, jak ho budete vvyužívat. Bazén může být nejen místem relaxace a zábavy pro celou rodinu a její přátele a známé, ale i místem pravidelného tréninku nebo součástí rehabilitace a léčby.

Typ

Například rodiče pořizující bazén pouze pro potěšení svých malých dětí by si měli uvědomit, že z roztomilé copaté holčičky a rozjíveného kluka se za pár let stanou nezávislí mladí lidé. Pokud vybereme kvalitní železobetonový bazén, bude velkou výhodou jeho prakticky neomezená životnost. Nejmodernější metodou výstavby železobetonového bazénu je tzv. metoda ztraceného bednění.

Levnější nadzemní bazény sice nevyžadují téměř žádné stavební úpravy, jsou však spíše přechodným řešením a dříve či později se budete muset s bazénem rozloučit, či investovat další peníze. Musíte také počítat s tím, že se dominantou vaší zahrady a celého domu stane nepříliš pohledná konstrukce. Nadzemní bazény jsou také daleko náchylnější k poškození.

Při výběru je třeba myslet i na to, aby zvolená technologie výstavby byla dostatečně odolná proti prosakování, mrazu a pohybům terénu. V tomto směru vynikají např. bazény francouzského typu, které díky moderní jednotce bezpotrubní filtrace nepotřebují žádné otvory do bazénu ani žádné potrubí a tak je eliminováno riziko úniku vody.
Velikost
S využitím bazénu souvisí také volba vhodné velikosti. Samozřejmě záleží především na vašich finančních a prostorových možnostech. Roli však také hraje váš životní styl a časové možnosti Vaší domácnosti. I malý bazén doplněný o protiproud dokáže uspokojit i náročnější plavce. Na druhou stranu, pokud má sloužit rodině s dětmi a rozvětveným příbuzenstvem, nebo sníte o krásných letních dnech strávených s přáteli a známými u bazénu, nebude pro Vás zahradní „ plivátko“ tou vhodnou volbou. Pro kondiční plavání je ideální hloubka 1, 2 m.

Tvar

Dávno odzvonilo dobám, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kola. Moderních technologie umožňují výrobu téměř jakýchkoliv tvarů a velikostí. Od oblíbených „ledvinkových“ bazénů se dnešní bazény posunuly o další krok. Metoda „ztraceného bednění“ dovoluje změnit tvar každých 25 centimetrů a záleží tedy plně na vaší fantazii a konkrétních požadavcích na umístění bazénu. Netradiční tvar může být dobrým řešením právě při nedostatku prostoru. Vhodně navržený a zakomponovaný bazén se tak stává estetickou dominantou zahrady, domu i celého okolí.

Obdélníkové bazény přesto zůstávají vyhledávanou klasikou zvláště mezi „ plavci“ a v případě rohového umístění. Obdélník je navíc ideální pro následné zastřešení a zakrytí. Tvarovou fádnost oživí například seříznuté rohy nebo oblíbené románské schodiště.
Doplňky
Musíte počítat s tím, že každý bazén bude potřebovat alespoň základní doplňky. Letní plachta se používá, abyste vodu uchránili před nečistotami a zároveň přes noc uchovali teplo nastřádané během slunečného dne. Silnější neprůsvitná zimní plachta pak zabrání rozmnožení řas a na jaře výrazně usnadní znovuuvedení bazénu do provozu. Na českém trhu dnes existuje celá řada přídavných komplementů, které podstatně rozšíří a zpříjemní potenciální využití Vašeho bazénů. Jedná se například o protiproud, poskytující luxus sportovního plavání, lokální masáže nebo tzv. blower, který pracuje na principu vířivky. Plně funkčním doplňkem je například románské schodiště, které nejen usnadní přístup do bazénu, ale stává se dětským koutkem nebo oázou pro ty, kteří si v horkých dnech chtějí ve vodě příjemně osvěžovat namáhaná chodidla. Pokud si chcete koupání užívat nezávisle na počasí, měli byste uvažovat o další investici do zastřešení s UV ochranou, které se nabízí v řadě velikostí. V kombinaci s ohřevem vody dokáže zastřešení prodloužit bazénovou sezónu o dva až tři měsíce, aniž byste museli očekávat neúnosné zvýšení nákladů. V dnešní době je již k sehnání několik typů posuvného bezkolejnicového zastřešení, takže problémy spojené s kolejnicemi, jako jsou časté úrazy a problémy s čištěním, jsou již minulostí.

Bezpečnost
Při pořizování bazénu je důležité dbát také na bezpečnost. Bazén na zahradě je nejen místem zábavy, uvolnění a pohody, ale zvláště pro rodiny s malými dětmi i zdrojem obav z náhodného pádu. Ve Francii, kterou je možné nazývat bazénovou velmocí, platí dokonce zákon, podle kterého musí být všechny nekryté bazény vybaveny ochrannými prvky proti utonutí. Bezpečnostní zábradlí je tzv. pasivní ochranou, a to v létě i v zimě. Nemůže však nahradit důsledný dohled dospělých. Méně esteticky rušivou ochranou se může částečně stát i krycí lamelová roleta, která se po jediném otočení klíče rozvine přes celou hladinu. Navíc stejně jako plachta brání úniku tepla a znečištění vody. Existují i elektronické ochranné prvky, signalizující pád jakéhokoliv předmětu do bazénu. Bezpodmínečně nutná je úprava bezprostředního okolí bazénu. Povrch terénu nesmí být kluzký, aby nedošlo k úrazu. Nebezpečné mohou být především kamenné a keramické dlažby bez protiskluzové úpravy, z kterých voda vytvoří dokonalé kluziště.
Umístění
Před samotnou stavbou je třeba podrobně zvážit vhodné umístění bazénu, odtud se pak samozřejmě odvíjí jeho velikost a tvar. Často zde narazíme na problém nevhodného podloží, sklonu a členitosti terénu. Proto je určitě dobrou zprávou eventualita moderních železobetonových samonosných konstrukcí, které dovolí bazén usadit i do svahu nebo na méně stálé podloží (např. písek, jíl).

Důležitou roli samozřejmě hraje dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Pokud je pro Vás důležitá otázka dostatečného soukromí při koupání, měli byste zajistit, aby bazén zůstal maximálně skryt před zkoumavými zraky sousedů a kolemjdoucích. Problém dokáže samozřejmě vyřešit i stavba zídky nebo vysázení živého plotu. V tomto případě si ověřte, jak dlouho potrvá než keře či stromky dostatečně vyrostou.

Je dobré přemýšlet i o tom, odkud svítí slunce, zda budete mít u bazénu místo k vytouženému opalování, nebo naopak stinný koutek pro případ velkých veder. Z praktických důvodů je vhodnější neumísťovat bazén do přímého sousedství vzrostlých stromů. Padající listí, jehličí a jiné nečistoty by vám zbytečně komplikovali údržbu. Zvláště u novostaveb nebo v domácnostech s náruživým zahrádkářem nezapomínejte, že například ovocné stromy a okrasné keře mohou narůst o více než metr za rok.

Vzhled

Každý bazén, bez ohledu na typ a velikost, se stává dominantou zahrady a celého domu. Samozřejmě, že jeho hlavním úkolem je sloužit aktivnímu odpočinku a pohodové zábavě, nesmíte ale zapomenout, že bazén znamená také desítky metrů čtverečních plochy. Není tedy od věci zvážit konzultaci se zahradním architektem, který pomůže navrhnout nejen vhodný typ bazénu, ale i prostor pro odpočinek a zábavu, aby zahrada mohla uživatelům sloužit po celý rok. Vhodně vybrané rostliny, různé zídky a další zahradní doplňky mohou mít nejen užitnou funkci, ale udělají z domu a zahrady Váš soukromý ráj, který vám bude každý závidět.

Finančně náročnější zapuštěné bazény působí rozhodně líbivěji, než levnější varianta nadzemních bazénů. Skýtají nejen nepřebernou možnost tvarů a velikostí, ale výběrem barevných fólií, různým dekorem a zabudovaným osvětlením můžete zcela změnit celkovou vizáž zahrady, ale vlastně i celého domu.

Údržba
Jakýkoliv typ bazénu má samozřejmě své nároky na údržbu. Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, prvořadý je i výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Mezi lidmi panuje obecná představa, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím je zajištěna efektivnější cirkulace vody. Pravda je ovšem taková, že příliš složité rozvody uvnitř i vně bazénové konstrukce jsou nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být navíc zdrojem nemalých úniků vody. Řešení všech těchto problémů nabízí technologie bezpotrubních filtračních jednotek, které mohou být umístěny na hraně bazénu, nebo ukryty například v přístupových schůdcích. kompaktní jednotka v sobě navíc může skrývat nejen filtraci, ale i osvětlení, protiproud či ohřev vody.Další výhodou je možnost uschování celého zařízení během zimní odstávky bazénu například do garáže.


Cena

Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl milionu korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské nadzemní bazény. K jejich nevýhodám patří minimální výběr takřka omezený na kruhový tvar, malé rozměry, špatná cirkulace vody a nízká životnost. Navíc je nutné je na zimu uklízet. Další kategorií, která může být až desetkrát dražší, jsou montované pozinkované nebo plastové bazény. V poměru ke své ceně je jejich životnost také velmi malá. Naše podnebí se vyznačuje velkými teplotními rozdíly nejen během roku, ale i mezi dnem a nocí. Plastovým bazénům díky tomu hrozí nebezpečí vzniku trhlinek nebo i případná deformace. Dodávají se jen v typizovaných rozměrech a tvarech.


Betonové bazény mají podstatně vyšší životnost, pevnost a nepropustnost, vyžadují ale větší stavební připravenost. Pokud je zde použit keramický obklad může zvláště při větších mrazech docházet k jeho narušení.

Mezi nejkvalitnější bazény na našem trhu patří tzv. bazény francouzského typu. Jejich velkou výhodou je naprostá volnost, co se týká tvarů a velikostí. Nevyžadují žádné propojovací díly či potrubní rozvody, takže zajišťují maximální ochranu proti únikům vody nebo pohybům terénu. Tento typ bazénu má životnost prakticky neomezenou.

Nikdy slepě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje a především, jak dlouho vám za tyto peníze bude bazén sloužit. Co se inzerované ceny bazénů týká, není výjimkou, že si firma zvlášť účtuje například cenu zemních prací, obrubních kamenů, filtračních zařízení a dalších prostředků pro údržbu. I u levnějších typů bazénů se stává, že si budete muset navíc dokoupit celou řadu doplňků, bez kterých se provoz bazénu neobejde. Základní cena malého nadzemního bazénku se tak vyšplhá až na úroveň daleko kvalitnějších rodinných bazénů. Většina firem dnes nabízí eventualitu rozložené platby, takže si i s průměrným příjmem můžete dovolit bazén vyšší kvality.

^